Złotnicki Festiwal Wolności

25 lat WOLNOŚCI

Złotnicki Festiwal Wolności to projekt Stowarzyszenia na Rzecz Środowiska Lokalnego Gminy Złotniki Kujawskie „Równe Szanse” realizowany ramach Konkursu Specjalnego Programu Równać Szanse ze środków  Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Miał on  przybliżyć młodym ludziom z terenu gminy Złotniki Kujawskie wydarzenia z najnowszej  historii Polski (pierwsze wolne wybory 1989 roku, czas przełomu, budowanie polskiej wolności i demokracji) oraz postacie związane z tym okresem. Założeniem projektu było też łączenie ludzi różnych pokoleń i opcji wokół idei wolności i demokracji.

Złotnicki Festiwal Wolności odbywał się w maju i czerwcu bieżącego roku w gminie Złotniki Kujawskie pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Partnerem wydarzenia było Gimnazjum im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich oraz Urząd Gminy w Złotnikach Kujawskich. Autorkami projektu są Panie: Magdalena Pikora, Alina Puc i Agnieszka Kostecka.

Obejmował on szereg różnorodnych działań. Zorganizowany został konkurs dziennikarsko-literacki „Doświadczenie Wolności” skierowany do gimnazjalistów powiatu inowrocławskiego na wywiad/wspomnienie na temat doświadczeń związanych z rokiem 1989 oraz czasem transformacji ustrojowej. Wydana została broszura „Polska droga do wolności i demokracji” z kalendarium wydarzeń, sukcesami Polaków w ciągu ostatnich 25 lat oraz scenariuszami lekcji na temat wyborów 89 i okresu przemian w Polsce. Punktem kulminacyjnym Festiwalu był Bieg Wolności na dystansie 1989 metrów, który odbył się 4 czerwca 2014 roku o godzinie 1200. Wzięło w nim udział 150 uczestników. Był on wyjątkowy, gdyż nie był ważny czas, jaki biegacze osiągnęli na mecie, lecz fakt pokonania dystansu 1989 m. Każdy, kto tego dokonał, na mecie otrzymywał pamiątkowy medal. Następnie wypuszczone zostały w niebo białe i czerwone balony oraz  posadzone Drzewo Wolności dla upamiętnienia obchodów 25.rocznicy wydarzeń z 1989 roku.

5 czerwca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Doświadczenie Wolności”.

I miejsce zajęła Julia Kaczmarek  z Gimnazjum w Żalinowie, II miejsce - Karina Malinowska z Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich, a III miejsce - Klaudia Pułaczewska  z Gimnazjum w Sławęcinku. Komisja konkursowa przyznała również 2 wyróżnienia: dla Patrycji Pałaszewskiej z Gimnazjum w Złotnikach Kujawskich oraz dla Weroniki Romianowskiej z Gimnazjum w Sławęcinku.

Następnie odbyła się Debata Pokoleń przy Okrągłym Stole. Wzięły w niej udział osoby bezpośrednio zaangażowane w walkę o wolność w 1989 roku, przedstawicielka Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, wójt gminy, zastępcy przewodniczącej Rady Gminy, ksiądz, przedstawiciele młodzieży, dyrekcja gimnazjum, ekspertki - nauczycielki historii. Uczestnicy w formie panelowej przedstawiali różne aspekty wolności i demokracji oraz związane z nimi nadzieje i zagrożenia. W debacie uczestniczyła młodzież klas trzecich gimnazjum. Po emocjonującej dyskusji przeprowadzony został Złotnicki Test o Wolności, w którym 2 drużyny: Pań i Panów zmagały się z pytaniami na temat transformacji ustrojowej w Polsce i wydarzeń po roku 1989.  Lepsza okazała się drużyna Pań. Podczas imprezy zaprezentowana została okolicznościowa broszura i prezentacja multimedialna, która będzie wykorzystana w czasie lekcji o wolności w gimnazjum.

Stowarzyszenie serdecznie dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji przedsięwzięcia.

Fotorelacja:https://www.dropbox.com/sh/s31tq6igdrmhzzp/AAA7_aFPZBp_cfXEUNzrPrDea

Relacja prasowa: http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140604/INOWROCLAW01/140609626

Biuletyn do pobrania

Bieg Wolności