1. Praca biblioteki szkolnej

Biblioteka jest instytucją, która sama swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona, bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zmysł twórczy, inteligencję, znajomość świata i ludzi, a także umiejętność panowania nad sobą, osobistego poświęcenia, solidarności i pracy dla rozwoju dobra wspólnego.

Biblioteka zaprasza:

Poniedziałek - 7:50-13:50

Wtorek - 7:50-13:50

Środa - 7:50-13:50

Czwartek - 7:50-13:50

Piątek - 7:50-13:50

Czytelnia zaprasza od poniedziałku do piątku w godzinach 7:50-13:50

Nauczyciel bibliotekarz: zastępstwo mgr Ewa Lewandowska

2. Regulamin biblioteki szkolnej

Regulamin biblioteki szkolnej * do pobrania

Regulamin korzystania z bezpłatnych podręczników i materiałów edukacyjnych * do pobrania

* załącznik nr 1

* załącznik nr 2

• Biblioteka szkolna jest pracownią szkolną służącą przede wszystkim realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły.
  • Biblioteka gromadzi różnorodne materiały służące wypełnianiu zadań biblioteki szkolnej. Niezależnie od nośnika fizycznego i sposobu zapisu treści (tzn. dokumenty drukowane i elektroniczne).
  • Z księgozbioru biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie gimnazjum
  • Godziny urzędowania biblioteki szkolnej podane są na drzwiach wejściowych.
  • W bibliotece szkolnej obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków przez czytelników.
  • Uczniowie mogą wypożyczyć dwie książki na 1 miesiąc.
  • Czytelnicy mają wolny dostęp do półek w bibliotece i czytelni.
  • Przy wypożyczeniu należy zwrócić uwagę na ewentualne uszkodzenia książek i poinformować nauczyciela bibliotekarza.
  • Każdy użytkownik ponosi konsekwencje za zagubienie lub zniszczenie zbiorów bibliotecznych i jest zobowiązany do odkupienia uszkodzonych lub zniszczonych materiałów.
  • Każdy czytelnik zobowiązany jest do zapoznania się z regulaminem biblioteki szkolnej.
  • Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego należy oddać do biblioteki wypożyczone książki.

3. Zadania biblioteki szkolnej

• Biblioteka prowadzi działalność pedagogiczną, wychowawczą i kulturalną (organizuje wystawy książek, konkursy czytelnicze, plastyczne itp.).
  • Zbiory biblioteki służą realizacji programów nauczania i wychowania.
  • Biblioteka zaspokaja indywidualne potrzeby czytelnicze i informacyjne uczniów i nauczycieli.
  • Zapewnia fachową pomoc w poszukiwaniu informacji i literatury na określony temat.
  • Informuje nauczycieli i uczniów o czytelnictwie.
  • Zapewnia warunki do cichej pracy w czytelni.
  • Informuje o nowościach czytelniczych.
  • Sporządza zestawienia bibliograficzne książek.
  • Pomaga uczniom w korzystaniu z warsztatu informacyjnego biblioteki.
  • Świadczy usługi kserograficzne.

4. Zbiory biblioteki szkolnej

Księgozbiór biblioteki liczy ponad 10 tysięcy woluminów. Biblioteka gromadzi też czasopisma i dokumenty nie piśmiennicze.

Zbiory obejmują:

• Lektury
  • Wydawnictwa informacyjne (encyklopedie, słowniki, leksykony)
  • Podręczniki, programy nauczania, księgozbiór pedagogiczny i metodyczny)
  • Literaturę popularnonaukową
  • Wydawnictwa albumowe
  • Literaturę o tematyce regionalnej
  • Dokumenty nie piśmiennicze (filmy fabularne i edukacyjne na nośnikach DVD, zbiory ikonograficzne.