Logo aktualnosci Programowanie inteligentnego miasta

17 stycznia 2018 r. z inicjatywy Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy odbyło się spotkanie z nowoczesnymi technologiami Programowanie inteligentnego miasta. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w województwie kujawsko-pomorskim. Jego adresatami byli nauczyciele i uczniowie klas I-VI szkoły podstawowej. W sumie wzięło w nim udział blisko 100 osób. Na spotkanie przyjechali goście z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Całość podzielono na część konferencyjną dla nauczycieli i warsztatową dla uczniów. Następnie Magdalena Dydyszko i Łukasz Kiwicz poprowadzili z uczniami warsztaty Programujemy inteligentne miasto. Do specjalnie przygotowanych mat z infrastrukturą drogową (np. światłami drogowymi, lampami oświetleniowymi, sygnalizacją kolejową) były podłączone komputery. Za ich pośrednictwem uczniowie programowali zachowanie się urządzeń: zmianę sygnalizacji świetlnej, synchronizację świateł, opuszczanie szlabanów podczas przejazdu pociągu. Dużą rolę odgrywały w tym procesie zainstalowane w lampach czujniki. Podczas programowania widać było duże zaangażowanie uczniów i rywalizację. Raz po raz pojawiały się wśród uczniów okrzyki radości i oklaski. Zajęcia wyłoniły talenty uczniowskie i ujawniły możliwości osiągania tych samych efektów przy różnorodnych zapisach skryptowych. Przyjazne środowisko programowania sprzyjało wymianie doświadczeń i pracy zespołowej. Dzieci wyraźnie czuły się twórcami, a nie konsumentami technologii. Całość zakończyła się wręczeniem dyplomów uczniom i upominków.

Z naszej szkoły pojechali uczniowie z klas I-III z P. Karoliną Żak i P. Magdaleną Flicińska. Klasy IV reprezentował Franek Białkowski z P. Katarzyną Pietrzak.

Programowanie Inteligentnego Miasta 2018

Data dodania 2018-02-21, data aktualizacji 2018-02-21 15:36:51